GYIK

A GYIK (Gyakran Ismételt Kérdések) oldal egy olyan információs szekció, ahol a leggyakoribb kérdésekre adunk előre megfogalmazott, világos válaszokat. Célja, hogy segítsen eligazodni a termékek, szolgáltatások vagy rendelési folyamat részleteiben.

Mi az az automata kábelbehúzó gép, és mire használható?

Az automata kábelbehúzó gép egy olyan eszköz, amely gépi erővel segíti a villanyszerelési vezetékek és kábelek behúzását csövekbe, kábelcsatornákba vagy falhoronyba. A készülék egy fúrógépre csatlakoztatva működik, és motoros meghajtású görgők segítségével gyorsan és egyenletesen továbbítja a kábelt a csőben. Ezzel kiváltja a hagyományos kézi behúzást, megkönnyítve a hosszú, kanyargós vagy nehezen hozzáférhető vezetékezési szakaszok kábelezését. Az automata behúzó használatával időt és munkaerőt takaríthatunk meg, hiszen a kábelek behúzása gyorsabbá és egyszerűbbé válik. Különösen hasznos ez az eszköz, ha egyedül dolgozunk, vagy ha több vezetéket kell egyszerre átjuttatni egy szűk védőcsőben. Összefoglalva: a kábelbehúzó gép feladata, hogy megkönnyítse és meggyorsítsa a kábelek telepítését a villanyszerelési projekteknél.

Miben különböznek az SM-AK1, SM-KS1, SM-SUSTA és SM-BLUE típusú kábelbehúzó gépek?

Összesen négy automata kábelbehúzó modell áll rendelkezésre – az SM-AK1, SM-KS1, SM-SUSTA és SM-BLUE – mind ugyanarra a célra szolgál, de felhasználási területük, kezelhető kábelméretük és működési jellemzőik eltérőek. Az alábbiakban összefoglaljuk a fő különbségeket:

SM-BLUE: Az SM-BLUE a kábelbehúzó gépek legújabb, továbbfejlesztett modellje. Konstrukciója beépített hajtóműves (áttételes) erőátvitelt tartalmaz, így a saját akkumulátoros fúrónkra rögzítve nagy erővel, mégis simán adagolja a kábeleket. Kompakt, egy kézzel is tartható kivitel, ami megkönnyíti a munkát a helyszínen. Teljesítményben és kapacitásban az SM-KS1-hez hasonló: legfeljebb 10 mm vastag kábelekkel vagy behúzószalaggal használható. Maximálisan kb. 3×2,5mm² keresztmetszetű NYM (köpenyes) kábelt vagy 4×2,5mm² egyeres (NYA) vezeték együttes behúzását támogatja. Bármilyen típusú behúzóspirált (acél, műanyag) használhatunk vele segédként. Összességében az SM-BLUE egy nagy teljesítményű, mégis hordozható univerzális gép, amely a legtöbb általános kábelezési feladatra bevethető, de az áttétele miatt kevésbé erőlködik, ha nehezebb körülmények között kell dolgozni.


SM-SUSTA: Ez egy egyszerű, gazdaságos kivitel, amely kizárólag behúzószalagok (vezetőszálak) továbbítására szolgál. Legfeljebb 6 mm vastag spirálrugós vagy műanyag behúzókat képes betolni a csőbe. Csak a vezetőszálat küldi át, közvetlenül elektromos kábelt nem továbbít. Egyszerű felépítése miatt könnyen használható, és kedvező árú belépő modell azoknak, akiknek főleg a behúzórugó gyors továbbítására van szükségük.


SM-KS1: Ez egy sokoldalú, általános célú kábelbehúzó gép. Képes különféle típusú vezetékek és kábelek betolására és kihúzására akár 10 mm külső átmérőig. Használható egyeres vezetékekhez (NYA típusú tömör rézdrót), többeres kábelekhez (például “antigron” szigetelt installációs kábel), koaxiális antennakábelhez, CAT5/CAT6 ethernet kábelhez, valamint behúzószalag (acél vagy nylon) áthúzására is. Akár több vékony egyeres vezetéket is összekapcsolhatunk és egyszerre át tud hajtani (például 3×2,5mm² vagy 4×2,5mm² keresztmetszetű vezetékeket egyszerre). Univerzális eszköz, melyet általános épületvillamossági szerelésekhez terveztek. Figyelem: a gyártó kiemeli, hogy ütvecsavarozó (nyomatékos, „rázó” fúrógép) használata nem megengedett a hajtásához – hagyományos fúrógéppel üzemeltessük. A géppel együtt szállított fehér vezetőcső a vékony vagy puha kábelek adagolásakor nyújt segítséget, amely megakadályozva, hogy a kábel a görgők között elakadjon vagy megtörjön.


SM-AK1: Ez a típus kifejezetten a vastag, merevebb kábelek automatikus behúzására lett kifejlesztve. Az SM-AK1 alkalmas a 10 mm-nél nagyobb külső átmérőjű (“antigron” típusú) többeres installációs kábelek továbbítására. Tipikusan ilyenek a nagy keresztmetszetű hálózati vezetékek (pl. 3×2,5mm² vagy 4×2,5mm² MT kábelek), amelyeket ezzel a géppel vezetőszál használata nélkül is be lehet tolni a csatornába. Fontos: Az SM-AK1 nem tud behúzószalagot vagy nagyon vékony egyeres vezetéket továbbítani – ezekre a feladatokra nem alkalmas, a gyártó külön felhívja a figyelmet. Ezt a modellt akkor válasszuk, ha vastag (~6–16 mm átmérőjű) kábeleket kell behúzni, mert erre optimalizálták a szerkezetét (ellenben a kisebb kábelek egyszerűen „átcsúsznának” a görgők között). Az SM-AK1-hez is fúrógépes meghajtás szükséges; előnye, hogy a merev nagy kábeleket gyorsan és erőteljesen képes a csőben előre tolni.

Hogyan kell használni ezeket a gépeket?

1. Előkészítés: Győződjünk meg arról, hogy a kábelvezető csatorna vagy védőcső átjárható és akadálymentes (nincs benne törmelék vagy korábban beszakadt szalag). Mérjük fel a behúzandó útvonal hosszát és kanyarulatait, és ennek megfelelően válasszuk ki a megfelelő géptípust.

2. A gép felszerelése: Rögzítsük az automata behúzó gépet egy hagyományos fúrógéphez (akkus csavarbehajtóhoz) a gyártó útmutatója szerint. Az SM-BLUE modellnél például saját fúrónkra kell ráerősíteni a gépet, amihez a szükséges adapter tartozék. Ügyeljünk rá, hogy a fúrót ütvefúrás/ütvecsavarozás üzemmód nélkül, megfelelő nyomatékkal használjuk. Állítsuk a fúrót közepes sebességfokozatra, hogy kontrolláltan indíthassuk a behúzást.

3. A kábel vagy behúzószalag befűzése: Vezessük be a behúzni kívánt kábel végét vagy behúzószalagot a gép adagolónyílásába/görgői közé. Ha vékony, lágy kábellel dolgozunk (pl. CAT5 ethernet kábel), használjuk a mellékelt vezetőcsövet vagy kiegészítő hüvelyt a gép bemeneténél – ez egyenesebben tartja a kábelt és megakadályozza a töredezését. Ellenőrizzük, hogy a kábel/szalag a gépben megfelelően fekszik, a görgők rá tudnak szorítani.

4. Behúzás indítása: Fogjuk stabilan a gépet (pl. egy kézzel az SM-BLUE egy kézben tartható markolatát, másik kézzel a fúrót), és lassan indítsuk el a fúrógépet. A forgó meghajtás beindítja a gumigörgőket, amelyek elkezdik betolni a kábel végét a csőbe. Lassan adagoljuk a sebességet, figyelve a kábel előrehaladását. Ha szükséges, egy segítő személy a cső másik végén figyelheti, mikor jelenik meg a behúzószalag vagy kábel vége.

5. Kábel továbbítása a csőben: Hagyjuk, hogy a gép folyamatos, egyenletes tempóban tolja előre a vezetéket. Közben figyeljük az ellenállást: ha a kábel akadályba ütközik vagy nagyon nehezen halad, állítsuk le a fúrót. Ilyenkor ellenőrizzük, hogy a kábel nem gyűrődik-e meg a bemeneti ponton, illetve szükség esetén mozgassuk meg egy kicsit a kábel végét vagy próbáljuk meg visszahúzni pár centit, majd újra indítani a behúzást. Ne erőltessük hirtelen nagy sebességgel, mert ezzel kárt tehetünk a kábel szigetelésében.

  • Ha behúzószalagot (vezetőspirált) használunk: Továbbítsuk a szalagot a géppel egészen addig, míg a vége ki nem ér a túloldalon. Ekkor rögzítsük a behúzószalag végéhez a bejuttatni kívánt vezetéket vagy kábelköteget (pl. szigetelőszalaggal vagy egyéb kötőelem segítségével erősen rögzítve). Ezután a fúró forgásirányát megfordítva (vagy a kábel végét kézzel húzva) húzzuk vissza a szalagot, így maga után húzza a rögzített kábeleket a csövön át.
  • Ha közvetlenül kábelt tolunk: A kábel végét formázzuk kellően egyenessé (hogy ne akadjon el a csőben), szükség esetén enyhén kenjük be kábelsíkosítóval. A géppel addig toljuk a kábelt, amíg a túlsó végén meg nem jelenik. Hosszabb szakasz esetén időnként álljunk meg, és ellenőrizzük, hogy a kábel nem csavarodik-e, illetve hogy a görgők szorítása megfelelő-e.

6. Befejezés: Miután a kábel a kívánt mértékben átjutott a csőben és a vége kiért a célpontba (pl. kötődobozba), állítsuk le a fúrót. Tartsuk meg a kábelt, nehogy visszacsússzon, majd engedjük ki a gép szorításából. Kapcsoljuk le a fúrót és szereljük le a behúzógépet. Végül ellenőrizzük a behúzott kábel épségét (nincs-e rajta sérülés vagy csavarodás), és rögzítsük a helyére a szabványos módon.

Milyen gyakori hibák fordulhatnak elő, és milyen tippek segítik a hatékony használatot?

Nem megfelelő gép vagy módszer megválasztása: Gyakori hiba, hogy a villanyszerelő nem a kábel méretéhez illő behúzó gépet használja. Például: vékony, hajlékony vezetékeket próbál behúzni az SM-AK1-gyel, ami nem erre való – a vékony kábel csak megcsúszna a görgőknél. Tipp: Mindig a feladathoz válasszuk ki a gépet. Vékony egyeres vezetékekhez vagy behúzószalaghoz használjunk SM-KS1-et (vagy a legegyszerűbb SM-SUSTA-t, ha csak szalagot küldünk át). Vastag, merev kábelekhez (10 mm felett) viszont az SM-AK1-es típust válasszuk, mert ezeknél kihasználhatjuk a nagy erejét. Egy kis tervezéssel tehát előre eldönthető, melyik eszköz a leghatékonyabb az adott projekthez.

Helytelen fúrógép használat: A túl nagy sebesség vagy az ütvefúró/ütvecsavarozó használata káros lehet. A gyártó kifejezetten megtiltja az ütvefúró mód használatát a készülékhez, mert az rángatja a mechanikát és a kábelt, ami sérüléshez vezethet. Tipp: Mindig alacsony vagy közepes fordulatszámú, ütés nélküli fúrógéppel hajtsuk a behúzót. Így a kábel egyenletesen halad, és elkerülhetjük a gép vagy a vezeték károsodását. Ha érezzük, hogy a kábel szorul, inkább álljunk meg és keressük meg az okát, minthogy nagyobb erővel „ráncigáljuk” tovább.

Túl éles kanyarok vagy hosszú szakasz behúzása segédeszköz nélkül: Ha sok a könyök idom vagy nagyon hosszú (pl. >15 m) a csőszakasz, a kábel akár egy gépi behúzással is elakadhat. Tipp: Ilyen esetben alkalmazzunk előre behúzószalagot, különösen hosszú és kanyargós vezetékcsatornáknál. A behúzószalag merevebb, így könnyebben átvezethető a nehéz szakaszokon; utána ezzel a szalaggal húzzuk be a kábelt. Szükség esetén a behúzószalagot is mozgathatjuk a behúzó géppel (SM-KS1, SM-BLUE vagy akár SM-SUSTA segítségével). Ezzel megelőzhetjük, hogy a kábelünk a csőben megtörjön vagy egy kanyarban összegyűrődjön.

A kábel megtörése vagy megsértése: Előfordulhat, hogy a lágyabb kábel a behúzás során a görgőknél vagy a cső elején megtörik. Ennek oka lehet a nem megfelelő bevezetés vagy a túl hirtelen behúzás. Tipp: Mindig vezessük be egyenesen a kábelt a gépbe és a csőbe. Használjuk a mellékelt vezetőcsövet a vékonyabb vagy puhább kábeleknél, hogy a görgők ne lapíthassák meg a szigetelést. Emellett ügyeljünk rá, hogy a kábel sehol ne akadjon ki éles peremen – a csövek/bejáratok szélét szükség esetén simítsuk le a behúzás előtt. Ha több vezetéket húzunk egyszerre, gondosan szalagozzuk össze őket, hogy a végek ne válnak szét és ne akadjanak el külön-külön.

Nem megfelelő rögzítés a behúzószalagon: Ha behúzórugóval dolgozunk, gyakori hiba, hogy a hozzá erősített kábel nincs eléggé rögzítve – behúzás közben lecsúszik vagy elakad. Tipp: A vezeték végét szorosan tekerjük a behúzószalag végéhez szigetelőszalaggal, és formáljunk belőle sima, kúpos alakot, hogy könnyen csússzon a csőben. Ügyeljünk, hogy a toldás ne legyen vastagabb, mint a húzott kábel szigetelése. Több vezeték esetén mindet fogjuk össze a szalagozásnál. Így a gépi behúzás során nem akadnak külön és a húzóerő egyenletesen oszlik meg.

Milyen hibák vagy problémák tartoznak a garancia hatálya alá?

Termékeinkre 2 év garancia érvényes. Minden gyártási hibából eredő termék a garancia hatálya alá tartozik. Az idővel kialakuló hibák – például csapágyakban, vezetőkben, tolókban stb. – esetén is ingyenes csere biztosított.

Ha a felhasználó technikai hibát vét a használat során, például a kábelt vagy a vezetéket a gép belsejébe tekeri, technikai támogatást kap. Amennyiben a segítség ellenére nem tudja eltávolítani a beszorult kábelt vagy vezetéket, illetve nem tudja a gépet eredeti állapotába visszaállítani, akkor egyedi elbírálás szerint jogosult a cserére.

Ha a felhasználó a gépet túlzott mértékben használja, és az 1 éven belül lassulni kezd vagy bármely alkatrésze elkopik, akkor szintén jogosult garanciális cserére az első évben.

Milyen esetekben érvénytelen a garancia?
  • Tilos ütvecsavarozós akkus géppel használni a MacSanat kábelbehúzó termékeket! Ennek figyelmen kívül hagyása azonnali garanciavesztéssel jár.
  • A terméken égés, törés, repedés vagy egyéb fizikai-, látható sérülés.
  • Nem rendeltetésszerű használat. Nem rendeltetésszerű használatnak minősül a termék gyári beállításait meghaladó teljesítményen történő használat, a termék leírásában megadott paramétereket meghaladó mechanikai / elektromos terhelés, illetve egyéb nem a célnak való felhasználás.
  • Helytelen tárolás, elemi kár okozta meghibásodás.  (pl. villám, túláram)
  • Amennyiben a terméken végzett javítási / szerelési munkálatokat nem az azokat elvégezni jogosult, megfelelő jogosítványokkal, szakképzettséggel nem rendelkező harmadik személy, vagy a vásárló végzi és a hiba ennek következtében keletkezett.
  • Szállítás vagy üzemeltetés közben külső események hatására bekövetkező meghibásodás.
Lehetséges hibák

A gépek rendeltetésszerű használat esetén a meghibásnak a lehetősége nagyon csekély.

  • SM-SUSTA modell: csak vezetéket küld, kábelt nem. Ha a felhasználó mégis kábelt küld vele, és emiatt meghibásodik, az kizárja a garancia érvényét.
  • SM-KS1 modell: nya, cat5, cat6, max. 3×2.5 antigron és max. 4×2.5 nya kábeleket, illetve max. 10 mm-es kábeleket és vezetékeket tud küldeni. A tartozék flexibilis cső finom, vékony vezetékekhez használható. Ennek mellőzése esetén (pl. 1.5 mm egyeres kábel vagy gyenge vezeték) előfordulhat feltekeredés. Ez esetben – bár hibás használat – technikai támogatás biztosított.
  • SM-BLUE modell: azonos a KS1 modellel, de erősebb. Szerelhető típus, és a szerelés vagy használat közben fellépő hibák tekinthetők garanciális eseteknek.
  • SM-AK1 modell: 6–16 mm átmérőjű kábeleket tud továbbítani. A megengedettnél vékonyabb kábel vagy vezeték használatából adódó hibák nem tartoznak a garancia körébe. 

Veszprémi Zsolt

MacSanat szakértő

Viszonteladó szeretnék lenni

Cégünk kizárólagos európai forgalmazóként, első kézből, egyenes a gyártótól kínálja a MacSanat™ automata kábelbehúzó gépeit.

Keressük a disztribútorokat, viszonteladókat Európa szerte, a tárgyalások folyamatosan zajlanak.